Vyvýšené zeleninové záhony na sídlisku Zlatý potok

Vyvýšené zeleninové záhony na sídlisku Zlatý potok

Sídlisko Zlatý potok je v tomto roku výnimočné – aj tu vznikajú a testujú sa nové plochy pre opeľovače. Na jednej z nich – na trávnatej ploche za mestskými nájomnými bytmi na ulici A. Hlinku – sa spojili hneď tri zaujímavé aktivity: plocha so zmeneným režimom kosenia, bylinková plocha a vyvýšené záhony. Záhony boli postavené a vysadené spolu s dobrovoľníkmi z dm drogerie markt a budú ďalej slúžiť komunite – najmä deti tu budú môcť pozorovať, ako zelenina rastie a ochutnať ju priamo zo záhona.

Záhony sú súčasťou projektu Mestské včely, ktorý sa vo Zvolene realizuje občianske združenie ŽIVICA v spolupráci s mestom Zvolen a Technickou univerzitou vo Zvolene od septembra 2017. Plocha za bytovkami na Zlatom potoku (medzi ulicami A. Hlinku, Podbeľová a Nezábudková) je v rámci projektu ukážkovou plochou, na ktorej sa kosí so zmeneným režimom a v pásoch, aby mohol opeľujúci hmyz nachádzať potravu aj úkryt počas celej sezóny. Na ploche už boli vysadené nektarodajné bylinky. Miesto za bytovkami však láka nielen ku hrám a prechádzkam, ale kvôli početnej komunite aj k využitiu na pestovanie zeleniny s deťmi. O záhony už prejavili záujem aj obyvatelia sídliska Zlatý potok – Zvolen.

Keď som túto krásnu veľkú plochu prvýkrát uvidela, hneď som si predstavila rodiny s deťmi, ktoré tu žijú a využívajú z celej plochy iba malé detské ihrisko, čo je naozaj škoda. Výsadba bylinkového záhona a vytvorenie záhonov na pestovanie nenáročnej zeleniny je ideálnym spôsobom, ako deti naučiť, odkiaľ jedlo pochádza a zároveň posilniť možnosti na stretávanie sa komunity pri zmysluplných aktivitách,“ hovorí krajinná architektka Zuzana Hudeková, ktorá plochu navrhovala. Primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová prišla projekt podporiť osobne: „Teším sa každej aktivite, ktorá ľudí prepája so susedmi, ale i prostredím, v ktorom žijú. Záhony prinášajú ľuďom možnosť stretávať sa pri ich údržbe a vzájomne si pomáhať. V istom zmysle ide o návrat k tomu, čo kedysi bežne robili naši starí rodičia.“

Na rozľahlej ploche sa nachádza jedna z najzachovalejších prirodzených lúk vo Zvolene, ktorá v rámci projektu slúži aj na prenos sena so semienkami na ďalšie miesta so zámerom šíriť pôvodné druhy kvitnúcich rastlín pre opeľovače. „Plocha sa kosí v pásoch, kde sa strieda pokosený s nepokoseným pásom, aby mali kvety šancu zakvitnúť a vysemeniť sa. Zároveň sa tak vytvára priestor na detské hry – skrývačku či naháňačku pomedzi pásmi a pozorovanie opeľujúceho hmyzu,“ vysvetľuje Peter Svitek, koordinátor projektu vo Zvolene zo Živice.

Počas výsadby záhona sa na ploche aj ručne kosilo – kedysi bežný spôsob údržby je k rastlinám šetrnejší ako motorové kosačky a umožňuje seno odniesť zvieratám ako krmivo. Takto to robí v rámci projektu miestny farmár zo Zvolena na ploche na Sekieri a kŕmi ním svoje kozy. „Trávu je nutné z plochy odniesť, aby sa pôda príliš neobohacovala dusíkom a aby kvety nevytlačili buriny. Kvitnúce lúky najlepšie rastú na chudobných pôdach a pokiaľ firmy len pokosia a trávu nechajú na mieste, likvidujú pôvodné druhy a plocha stráca svoju hodnotu,“ hovorí Petra Ježeková zo Živice, manažérka projektu Mestské včely.

Plochy so zmeneným režimom kosenia sa už udomácnili v Bratislave, príklad si vzala aj Trnava, Prievidza či Levoča. Ohlasy obyvateľov sú zväčša pozitívne, kvitnúce lúky priťahujú pozornosť svojou krásou a možnosťou pozorovať zaujímavé druhy živočíchov priamo v meste. Väčšie plochy okrem toho pomáhajú zachytávať vodu, chrániť pôdu pred eróziou a znižovať prašnosť.

Aby boli najbližší obyvatelia ešte lepšie zoznámení s cieľom projektu a jeho aktivít priamo na Zlatom potoku, chystá CEEV Živica v spolupráci s mestom stretnutie pre miestnych obyvateľov, na ktorom sa bude rozprávať o tom, ako sa aktivity osvedčujú, čo by sa dalo urobiť inak alebo lepšie v ďalšej sezóne, čo zachovať a podobne. Nové aktivity sú vždy predmetom nastavovania a testovania po dlhší čas. „Na začiatku sme vybrali pre plochy so zmeneným režimom exponované miesta, aby bol projekt viditeľný. Skúsenosti z predchádzajúcich rokov z plôch v Bratislave nám ukázali, že ohlasy sú z veľkej väčšiny pozitívne a ľudia sú radi, keď majú okolo seba viac prírody. Zvolen je menšie mesto a príroda je tu bližšie, sledujeme preto reakcie a budeme podľa toho, čo sa nám osvedčilo, nastavovať spolu s mestom a Technickou univerzitou aktivity na budúci rok,“ hovorí Petra Ježeková.

Plocha so zmeneným režimom kosenia, ktorá sa tu nachádza, je úžasným miestom plným zvierat a rastlín, ktoré by sme na nakrátko pokosenej ploche nenašli. „Videl som stopy srnky, živého zajaca, každé ráno sa sem chodia nakŕmiť stehlíky, ktoré si pochutnávajú na kvetoch kozej brady východnej, ktorá je mimochodom jedlá aj pre ľudí. Plocha bzučí – poletujú tu včely, čmeliaky, motýle, samotárske včely … a vonia. Našli sme tu veľa druhov liečivých rastlín ako je repík, myší chvost, chrastavec…,“ dodáva Peter Svitek.

Veríme, že rovnako ako v iných mestách aj tu nájde projekt svoje stále miesto a bude príkladom dobrej praxe pre ďalšie iniciatívy prírode blízkej údržby zelene v mestách.

Generálny partner

dm drogerie markt