Bývalé pieskovisko s betónovým obrubníkom a kúsok ďalej trávnatá plocha s niekoľkými stromami, ktorej dominuje značka zakazujúca venčenie psov. Miesto bývalého cintorína na Račianskom mýte stále nosí pietny punc. V okolí spomínanej plochy chýbajú lavičky a na trávniku by sme márne čakali piknikujúcich a oddychujúcich ľudí. Živica sa to pokúsila zmeniť a na Račku oživila dve plochy, ktoré boli dovtedy len opusteným trávnikom.
„V mnohých svetových metropolách sú verejné parky miestom trávenia voľného času. Plochu netreba zastavať, ani výrazne meniť, aby slúžila ľuďom. Stačí drobnými prvkami, ktoré prinášajú viacnásobné využitie, vytvárať priestor a zákutia prírodného charakteru, pozvať ľudí na trávnik, aby pri zeleni zotrvali a neprešli len bezmyšlienkovite okolo nej alebo cez ňu,“ upresňuje aktivitu nazvanú „Aby mesto prekvitalo“ koordinátorka projektu Mestské včely Zuzana Dovalová.
Vybrané plochy vo februári:
Na jar sme v spolupráci s krajinnou architektkou Zuzanou Hudekovou z REC Bratislava navrhli využitie spomínaných dvoch plôch. Bývalé pieskovisko sa tak premenilo na jedlý bylinkovo-zeleninový záhon, ktorý výrazne označujú stojany na popínavú fazuľu. Okrem nej tam rastú rajčiny, yzop, oregano a ďalšie bylinky. Odteraz si môžu k záhonu okoloidúci pohodlne sadnúť a privoňať k výraznej materinej dúške a inšpirovať sa tabuľkou, ktorá čoskoro záhon doplní o sortiment či spôsob využitia rastliny.
Opatrenia boli jednoduché na realizáciu a efektné pre ľudí, včely, motýle. Obavy z kvality zeleniny či ovocia pestovaného v mestách vyvracia Zuzana Hudeková: „Kvalita zeleniny záleží od pôdy (a jej prípadnej kontaminácie), na listoch sa maximálne zachytí prach. Bolo o tom robených pomerne veľa výskumov, napríklad viedenská Universtität fur Bodenkultur pestovala a skúmala takto zeleninu na Karlsplatz priamo pri niekoľko prúdovej komunikácii.”
Na vedľajšej ploche nahradilakoncom jari obyčajný trávnik kvetinová lúka doplnená sadenicami liečivých suchomilných trvaliek. Na ploche určite zaujme originálny drevený periskop. Vytvára výrez okolitej krajiny a zaostruje na detaily v zeleni. Okoloidúcim cielene upriamuje pohľad do koruny stromov, kvetinový či jedlý záhon a trávnatú plochu. Drevený mobiliár nadpismi doslovne vyzýva ľudí aby si sadli a oddýchli, napríklad v tieni stromu, na ktorý hľadíte cez periskop.
Zvedomovanie si zdanlivo samozrejmých vecí, akými je mestská zeleň, vedie k väčšej angažovanosti verejnosti. Zeleň je dlhodobo prioritnou témou obyvateľov miest, ktorá výrazne ovplyvňuje kvalitu života. Jej premyslenou údržbou a výsadbou je možné nielen zvyšovať biodiverzitu, ale aj vytvárať estetické, divoké zákutia, úkryty a zdroje potravy pre opeľujúci hmyz.
“Veríme, že touto drobnou intervenciou dostaneme do parku trochu viac života a inšpirujeme ľudí k aktívnej starostlivosti o svoje prostredie,” uzatvára Dovalová
Oživiť v súlade s prírodou môžete svoju záhradu či park vo vašej mestskej časti aj vy. Inšpirácie nájdete v príručke: “Prírode blízka údržba mestskej zelene”, ktorá je voľne dostupná na stránke www.mestske-vcely.sk.