Tento rok bolo u nás málo medu. Dokonca tak málo, ako nebolo na Slovensku posledných tridsať rokov. Včelári však neboli prekvapení. Už niekoľko rokov pozorujú vplyv globálnej zmeny klímy na našu prírodu a jej dopad na včely. Teplejšie zimy, po ktorých nasledujú dlhotrvajúce dažde a studené dni vystriedané suchom a horúčavami oslabujú zdravotný stav včelstiev a ich odolnosť voči stresu a parazitom.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že máme na Slovensku včiel dosť. Po úbytku včelárov po Nežnej revolúcii sa v posledných rokoch včelárenie opäť spopularizovalo – či už vidiecke alebo aj mestské. Včelstvá utešene pribúdajú – napríklad aj v Prezidentskom paláci či na strechách verejných budov a v areáloch firiem. Horšie je to však s ich prežitím zimy – každoročne totiž kvôli neobvyklým zmenám počasia spôsobeným klimatickou krízou pribúda včelstiev, ktoré zimu neprežijú.Teplejšie zimy napríklad skracujú ich odpočinok a zimná generácia včiel tak žije kratšie, ako by mala.
A ubúda aj medu, pretože včely ho v nepriaznivom počasí použijú na vlastnú výživu a mladé včelstvá, ktoré si musia včelári množiť z tých, čo prežijú zimu, v prvom roku málokedy prinesú viac medu ako len pre seba. Letné horúčavy a sucho zas spôsobujú usychnie nektáru na kvetoch a včely ho preto nedokážu nazbierať dostatok. Okrem toho veľké horúčavy nútia včely vetrať úľ a nelietajú tak za peľom a nektárom.
Nové vedecké štúdie ukazujú, že opeľovačov na svete všeobecne ubúda dokonca až 30 % ročne. Ak by tento trend pokračoval, hrozia nám rastúce ceny ovocia a zeleniny, kvôli ich nedostatku a posun pestovania smerom k samoopelivým a vetroopelivým druhom ako je obilie, ryža či kukurica. Naša strava by sa tak stala málo pestrá a nevyvážená. Len na Slovensku sa odhaduje, že včely opelia okolo 100 miliónov kvetov ročne – také množstvo nahradiť nedokážeme.
Úbytok sa žiaľ týka aj iných opeľovačov – čmeliakov, motýľov, samotárskych včiel… Trpia horúčavami, hynú, zmenšuje sa ich dolet aj plocha, ktorú sú schopní opeliť. Niektoré druhy nevedia tolerovať veľké výkyvy teplôt a miznú úplne. Práve preto sme sa spojili s firmou MAX SPORT, aby sme mohli šíriť informácie o tom, ako môže každý z nás opeľovačom pomôcť. Max Sport sa rozhodol darovať z každého nákupu lahodných tyčiniek v bio kvalite BEEZ príspevok na chod projektu Mestských včiel. Sledujte našu stránku a zistite, ako môžete pomôcť aj vy.
Zlepšiť situáciu včiel a opeľovačov môžete aj znižovaním svojej uhlíkovej stopy, napríklad takto:
– Jedzte menej mäsa a mliečnych výrobkov – prispievajú k človekom vypusteným emisiám skleníkových plynov až 14,5%. Ak znížite svoju konzumáciu mäsa zo 100 g na 50 g denne, ušetríte takmer 1 tonu CO2 ročne.
– Vyberajte si v obchodoch lokálne a sezónne potraviny z vášho regiónu. Nemuseli dlho cestovať a je pravdepodobné, že dozreli na slnku.
– Kompostujte. Takmer polovicu nášho odpadu tvorí bioodpad, ktorý sa dá premeniť na kvalitné hnojivo namiesto toho, aby pri skládkovaní či spaľovaní uvoľňoval do prostredia skleníkové plyny. Kompostovať sa dá aj v paneláku – pomocou vermikompostéra či elektrického kompostéra. Vzniknutým kompostom môžete potešiť svoju balkónovú záhradku alebo stromy či kríky v parku.
– Zabudnite na odpad z potravín – nakupujte len toľko, koľko zjete a zo zvyškov si pripravte chutné recepty.
– Nakupujte menej vecí. Pred každým nákupom sa zamyslite nad tým, či danú vec naozaj potrebujete a či si ju nemôžete požičať alebo kúpiť z druhej ruky. Ak je nutné kúpiť novú vec, vyhnite sa jednorazovým výrobkom, výrobkom z nerecyklovateľných a problematických kombinovaných materiálov. Uprednostnite opraviteľné a kvalitné výrobky.
– Kráčajte, bicyklujte alebo používajte hromadnú prepravu. Ak je to možné, využite pri ceste do práce bicykel – čím viac cyklistov, tým väčší dôvod na budovanie cyklotrás a parkovacích miest pre bicykle. Ako bonus získate kondičku.