Včela medonosná je najefektívnejší a najznámejší opeľovač a pozná ju každé malé dieťa. O včelách samotárskych však často nepočuli ani samotní včelári. Tieto včielky žijú nenápadným samotárskym životom v dreve, zemi či v murive. Ľudia si ich často mýlia so škodlivým hmyzom a zabíjajú ich.
Samotárky pritom drevo ani murivo neničia – obvykle iba využívajú už existujúce otvory. Sú mierumilovné a užitočné. Samčekovia žihadlo nemajú, väčšina samičiek síce žihadlo má, ale veľmi často je zakrpatené a krátke, takže nie je schopné prebodnúť ľudskú kožu. Samotárky, pokiaľ to ide, vždy radšej volia cestu ústupu než útoku – žihadlo použijú len pri priamom ohrození svojho života, napríklad pri stlačení v ruke. U nás ich žijú stovky druhov líšiacich sa vzhľadom aj veľkosťou, od niekoľkých milimetrov až po veľkosť čmeliaka. Naša najväčšia samotárska včela je drevár fialový (Xylocopa violacea), žije v páre a aktívne sa stará o potomstvo.
Niektoré druhy samotárok sú viazané výhradne na určitý druh rastlín. Vyliezajú z dutiniek až v dobe, kedy tieto rastliny kvitnú a celý proces rozmnožovania, kladenia vajíčok a zatvárania domčekov musia stihnúť do ich odkvitnutia. Viac informácií nájdete na: www.vcelkysamotarky.cz
Okrem samotárok a včiel sa v meste často stretávame s čmeliakmi. Čmeliaky patria medzi chránené živočíchy a sú to zdatní opeľovači aj zberači. Opeľujú aj rastliny s dlhými úzkymi kalichmi, do ktorých včely nedočiahnu. Na rozdiel od včiel lietajú aj za chladného a daždivého počasia. Čmeliaci nie sú útoční. Žijú v pevných spoločenstvách, ktoré sú ale jednoduchšie ako tie včelie. Viac nájdete na www.cmelaci.cz.
Zaujímavými opeľovačmi sú aj pestrice. Na balkóne ich môžeme pozorovať ako malé “osičky” lietajúce z kvetu na kvet. Dospelá pestrica sa živí nektárom a peľom, larvy konzumujú vošky, čím sú užitočné. Ľudia si ich však často mýlia s osami.
Snáď najviac estetickými opeľovačmi sú motýle, ktorých kľúčová úloha je pri opeľovaní niektorých druhov rastlín. Žijú 2 – 4 týždne a na Slovensku ich je asi 3500 druhov. Podobne ako iné opeľovače aj oni vymierajú kvôli ničeniu pôvodného prostredia a používaniu chemikálií v prostredí. Hmyzí domček, výsadba nektarodajných kvetov a rozmanitosť prostredia poslúžia aj im.