Bylinkovanie

Predstavujeme vám projekt „Bylinkovanie“ od environmentálnych expertiek zo Základnej školy, Nejedlého 8 v Bratislave, ktorý pripravili pod vedením Mgr. Martiny Klieštikovej Rakovanovej. 

Liečivé bylinky sú rastliny, ktoré sa pestujú na lekársku, kulinársku či dokonca spirituálnu hodnotu. Tento fakt veľa žiakov nepozná. Týmto projektom ich chceme naučiť ako bylinky pestovať a ďalej využívať. Naučiť ich, že bylinky môžeme sušiť ale aj použiť ich ako čerstvo odtrhnuté. Formou rovesnícke vzdelávania sa deti dozvedia krátku úvodnú teóriu o liečivých bylinkách a ich využití. Na hodinách prírodovedy a biológie žiačky ukážu svojim spolužiakov bylinky a povedia im aj to na čo a pri akej chorobe ich využívať. Pomôžu im k tomu pracovné listy.

Po tomto rovesníckom vzdelávaní si žiačky pripravia festival nápojov s ochutnávkou čajov ale aj vody ochutenej bylinkami.  Pri každom nápoji bude krátka vzdelávacia kartička s príbehom nápoja a to akým spôsobom bylinky v nápoji liečia. Úlohou tohto festivalu bude naučiť žiakov, že pitný režim sa dá dodržiavať aj zdravo a chutne. Tento festival bude prebiehať počas celého dňa v škole a postupne sa ho zúčastnia všetci žiaci ZŠ.

Poslednou aktivitou projektu bude workshop s výrobou prírodnej kozmetiky. Výroba prírodnej kozmetiky sa vracia do domácností kvôli snahe o zdravšiu alternatívu množstva priemyselných výrobkov – kozmetiku bez konzervačných látok a rôznych chemických prísad za pár drobných.  Na tomto workshope sa zúčastnia žiaci vyšších ročníkov, učitelia, nepedagogický personál školy ale aj prizvaný rodičia. Vyskúšajú si vyrobiť: šumivú bombu do kúpeľa s olejom, balzam na pery, krém na tvár, ktorých výroba je veľmi jednoduchá.

Projekt ponúka jednoduché, chutné a voňavé alternatívy k bežným nápojom a konvenčnej kozmetike. Veríme, že táto téma zaujme a inšpiruje nielen žiakov. Držíme palce.

Generálny partner

dm drogerie markt