Včely sú chované v meste za účelom opeľovania, záchrany včelej populácie a získavania netradičných druhov medu. Úle sú obvykle umiestnené v parkoch, na strechách budov alebo na terasách a balkónoch.
VČELY NA STRECHE
Včely na streche v meste? To je určite hlúposť! Nie je. A môžete ich nájsť nielen v zahraničí, ale aj u nás. Príklady dobrej praxe z veľkomiest ako sú New York, Londýn, Paríž ci susedná Viedeň nám ukazujú, ako môžu včely obohatiť mestské prostredie. Bez toho, aby obťažovali obyvateľov, a pritom ešte vyprodukovali množstvo chutného a kvalitného medu.
VYROJENÉ VČELY NEŠTÍPU
Mestskí včelári v zahraničí už roky chovajú včely na strechách, dvoroch, balkónoch, ci v mestských parkoch a záhradách. Môže sa stať, že sa napriek všetkým opatreniam včely vyroja. Roj sa zavesí na jedno miesto a „čaká“, kým si ho včelár príde odchytiť. Susedia v okolí majú kontakt na najbližšieho včelára a v takomto prípade ho zavolajú, aby si po včely prišiel.
PESTRÉ MESTO
Mestské prostredie môže včelám poskytovať väčšiu biodiverzitu kvitnúcich rastlín ako vidiek. Ľudia tu pestujú kvety v parkoch, vo dvoroch, na balkónoch, je tu mnoho druhov okrasných stromov a kríkov. Včelia pastva je vďaka tomu pestrá aj dostatočne dlhá. Významnou výhodou mesta je menšia veternosť a vyššie teploty. A keďže sa tu nájdu mnohé exotické druhy môže byť med chuťovo iný ako ten z vidieka. Nájde sa tu nevšedný mätový ci gaštanový med.
ZNEČISTENÝ MED
A môže sa med z mesta vôbec jesť, veď mesto je znečistené? Výskumy ukázali, že včely do svojich plástov nič zlé nezaviečkujú a mestský med je rovnako zdravý ako ten z vidieka. Inak je to s peľom – ten sa pozbieraný z mestského prostredia neodporúča používať.
Ak rozmýšľate nad malým úľom umiestneným v meste – na balkóne, streche, v záhrade, nezabudnite dbať na niekoľko zásad:
- Každý včelí roj musí byť registrovaný v Centrálnom registri chovateľov včiel a stanovíšť včelstiev v SR.
- Chov včiel treba nahlásiť na príslušnú Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, ktorá povolí tento chov podľa Vyhlášky MPSR č. 82/2008.
- Prečítajte si Všeobecne záväzné nariadenie o chove včiel v obci, kde chcete včely chovať, aby ste zistili, či tam chov je alebo nie je obmedzený a aké podmienky treba dodržať.
- Získajte súhlas susedov, ak je to nutné – ak ste v hustej zástavbe alebo bytovom dome.
- Kúpte si pokojné včelie matky a pokojné nerojivé včely, ktoré zriedkavo štípu.
- Nemajte výlet z úľa na susedov pozemok alebo od okien.
- Zabezpečte, aby nízky let včiel neohrozoval susedov. Vybudujte bariéru vysokú aspoň 2 metre na rozhraní pozemkov v prevládajúcom smere letu včiel tak, aby nadlietavali ponad ňu (napr. živý plot z rýchlo a husto rastúcich krov).
- Majte na stanovišti primeraný počet včelstiev (v blízko susediacich záhradách sa neodporúča mať viac ako 10 úľov).
- Dajte včelám napájadlo, aby nechodili hľadať vodu inam.
- Pri obhospodarovaní včelstiev sa chovajte pokojne a vyhnite sa zbytočným zásahom, aby sa včely nedráždili.
- Včelnicu označte príslušnou výstražnou tabuľou a nezabudnite uviesť svoj kontakt a niekoľko zásad správania sa v blízkosti úľov.
- Najbližším susedom rozdajte svoj kontakt.
- Susedom treba zdôrazniť, že včely na človeka bez dôvodu nezaútočia. Provokuje ich búchanie po úli, prechádzanie sa popred letáč, odkiaľ včely vyletujú, či prudké pohyby. Prilákať ich môže aj silná voňavka. A keď vytočíte prvý med, nezabudnite odniesť fľašu na ochutnanie všetkým susedom.
PRE DOBRÉ VZŤAHY A BEZPEČNOSŤ
Susedom treba zdôrazniť, že včely na človeka bez dôvodu nezaútočia. Provokuje ich búchanie po úli, prechádzanie sa popred letáč, odkiaľ včely vyletujú, ci prudké pohyby. Prilákať ich môže aj silná voňavka alebo pach alkoholu ci iných omamných látok. A keď vytočíte prvý med, nezabudnite odniesť fľašu na ochutnanie všetkým susedom. Osoby, ktoré vedia, že sú alergické na bodnutie včelou, by mali pri sebe nosiť bezpečnostný balíček liekov.
TECHNICKÉ PODMIENKY NA UMIESTNENIE ÚLOV NA STRECHY
- Ráno musí na prednú stranu úľov svietiť priame slnko, takže východná či juhovýchodná strana strechy/budovy musí byt slnečná, nezatienená.
- Cez deň potrebujú včely chládok. Na strechu by mal teda dopadať (polo)tieň alebo by na nej malo byt umiestnené niečo, čo včelám tieň poskytne.
- Ideálne by mala byt strecha v závetrí, prílišný vietor včelám nerobí dobre.
- Dôležitý je tiež dobrý prístup na strechu, aby mohol včelár dostatočne pohodlne prinášať a prenášať potrebný materiál (výťah, schodisko…).
- Úle musí byt možné umiestniť vodorovne.
VLASTNÉ VČELY
Mestské včelárenie je krásny koníček. Kým sa rozhodnete začať so svojimi vlastnými včelami, odporúčame vám spraviť si kvalitný včelársky kurz alebo chodiť pomáhať už skúsenému včelárovi vo vašom okolí počas celej jednej včelárskej sezóny. Vyskúšate si, aké to je byt poštípaný, koľko času včely zaberajú (najviac v lete počas prázdnin) a či je to skutočne hobby pre vás. Potom sa môžete zodpovedne rozhodnúť, či sa chcete starať o vlastné včely.
Držíme vám palce!